Pokud se plánujete usadit v České republice, hledání ubytování bude pravděpodobně jednou z vašich hlavních priorit. Zpočátku to může být docela komplikované, zvláště pokud například žijete v zahraničí a ještě nejste na území České republiky.

Pokud nejste obeznámeni s místním realitním trhem, může vám realitní specialista pomoci při hledání ideálního bydlení a vyřízení souvisejících formalit, jako je nájemní smlouva, převod poplatků za energie apod.

Nicméně nic vám nebrání, abyste se po vhodném bydlení poohlédli sami.

Výběr ubytování

Nejprve doporučujeme, abyste nikdy nepodepisovali nájemní smlouvu, pokud jste prostory nenavštívili osobně. Před podpisem nájemní smlouvy byste se měli rozhodnout pro dočasné ubytování (na několik týdnů). Zvažte prohlídku různých čtvrtí města, kde byste se nejraději usadili. Nezapomeňte uvést své požadavky, pokud jde o plochu, vybavení a rozpočet.

Typy bydlení

Český realitní žargon je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi docela konkrétní.

Například „1+1“ zahrnuje ložnici a další pokoj, „1 kk“ nebo „1+0“ označuje pokoj s integrovanou kuchyní.

Na druhou stranu, „2+1“, „3+1“, „4+1“ atd., Označují byty se specifickým počtem pokojů a kuchyní (první číslo znamená počet pokojů, druhé označuje kuchyň) . Byty obecně zahrnují koupelnu.

Ceny nájemného

Ceny nájemného v České republice se liší podle lokality. Obecně platí, že jsou vyšší, pokud se ubytování nachází v blízkosti centra města nebo v blízkosti běžné občanské vybavenosti, jako je hromadná městská doprava, školy, nákupní centra, bary a restaurace atd.

Budete tak v průměru potřebovat 9 000 Kč za garsonku nebo byt na okraji města a přibližně 15 000 Kč za stejný typ ubytování v centru města.

Realitní kanceláře

Hledání ubytování v České republice může být docela složité, pokud ještě nejste obeznámeni s realitním trhem. Můžete tak vyhledat pomoc od akreditované realitní kanceláře. Budete však muset platit agenturní poplatky, které by se měly rovnat jednomu nebo dvouměsíčnímu nájemnému.

Hledání ubytování

Pokud si nepřejete kontaktovat realitní kancelář, můžete si ubytování také vyhledat sami. Velmi užitečné bývá, pokud máte na místě přátele a kontakty. Reklamy na bydlení jsou k dispozici také na internetu a v místních novinách. Můžete si tak udělat lepší představu o dostupných typech ubytování a cenách pronájmu.

Reklamy se také zobrazují na veřejných místech, jako jsou prádelny, kavárny, supermarkety a obchody s potravinami atd. Pokud jste již na místě, věnujte jim při prohlídce různých čtvrtí zvláštní pozornost.

Pokud hledáte ubytování sami, ujistěte se, že jednáte se skutečným pronajímatelem. Existují případy, kdy jeden byt může mít několik pronajímatelů nebo může být nemovitost v podnájmu, což vede k tomu, že zaplatíte více nebo podepíšete smlouvu s někým, kdo není vlastníkem nemovitosti.