Praha je město bohaté na historii známé svým rušným nočním životem, není tedy divu, že se jedná o oblíbenou turistickou destinaci.

Praha nabízí mnoho možností a široký výběr ubytování. Metropole je plná hotelů, hostelů a celých bytů ke krátkodobým i dlouhodobým pronájmům.

Nájemné bohužel v posledních letech vzrostlo a zejména pro cizince může být obtížné najít si byt v dobré lokalitě a za rozumnou cenu.

Proč je nájem v Praze tak vysoký?

Ceny nájemného v Praze a dalších městech v České republice se přibližují cenám v ostatních evropských metropolích, jako je Berlín, Paříž nebo Amsterdam – i když průměrné platy ve městě jsou o něco nižší.

Existuje několik důvodů, proč se ceny nájemného v posledních několika letech zvýšily. Obecně platí, že poptávka po bytech v Praze převyšuje nabídku. Developeři čelí problémům s nedostatkem zaměstnanců a byrokracií. Z tohoto důvodu staví méně budov než před hospodářskou krizí v roce 2007. Rozkvět turistiky také nepomáhá situaci s nájemným. Mnoho majitelů dává přednost pronájmu bytu přes Airbnb pro větší zisk.

Ceny nájemného v Praze

Existuje několik základních pravidel týkajících se možností pronájmu v Praze – čím dále se budete pohybovat od centra města, tím levnější nájem dostanete. Kromě toho je pronájem větších bytů a sdílení s jedním nebo dvěma spolubydlící levnější variantou než pronájem garsonky pro jednu osobu.

Vzhledem k vysoké poptávce po malých bytech, jako jsou 1kk, 1+1 a 2kk, jsou jejich ceny za pronájem vysoké. Nejdražší byty jsou v okrese Praha 1, nejlevnější v Praze 4 nebo Praze 8.

Protože je Praha také studentské město, sdílení bytů je velmi běžnou praxí, zejména v centru města. Ani tato možnost však není úplně ekonomická – za pokoj ve sdíleném bytě budete pravděpodobně platit minimálně 8 000 Kč.

Pokud si můžete dovolit zaplatit více a chcete si pronajmout vlastní byt, buďte připraveni zaplatit za jednopokojový byt mimo centrum města minimálně 13 000 Kč. V případě, že jste ochotni si pronajmout byt v okrese Praha 1 nebo Praha 2, zaplatíte za malý byt cca 20 000 Kč měsíčně bez poplatků.

Stěhujete se s rodinou do Prahy a potřebujete větší byt nebo rodinný dům? Cena třípokojových bytů začíná na předměstí na hodnotě 25 000 Kč, rodinné domy pak zhruba za 40 000 Kč. Ceny nájemného se samozřejmě mohou lišit podle různých parametrů, jako je vybavení, úroveň pohodlí atd.

Všechny ceny nezahrnují výdaje, které se platí zvlášť a měly by se pohybovat kolem 2 000 Kč měsíčně na osobu – samozřejmě záleží na lokalitě a vašem použití. Před přestěhováním se do nového bytu budete požádáni o složení zálohy ve výši nájemného ve výši dvou nebo tří měsíců.